Грунтові насоси типу ГРТ, ГРАТ, ГРАК
Особливості конструкції ґрунтових насосів визначаються наявністю великої кількості твердих частинок в перекачується воді, що створює надзвичайно інтенсивне абразивне вплив, і необхідністю забезпечити пропуск досить великих включень (галька, камені), які потрапляють з грунтом.
Призначені для перекачування гравійних, піщано-гравійних, шлакових, золошлакових та інших абразивних гідросумішей з водневим показником рН 6 - 12, густиною від 1300 до 2200 кг/м3, з температурою до 70° С, об'ємною концентрацією твердих включень від 15 до 30%, мікротвердістю від 9000 до 11000 МПа крупністю частинок від 1 до 6 мм.
Грунтові насоси мають ряд конструктивних виконань, які забезпечують підвищений ресурс роботи при названих умовах експлуатації: наявність внутрішнього корпусу (виконання Т); збільшення розмірів (25% від номінального) прохідного перерізу (виконання У); застосування зносостійкого сплаву ИЧХ28М2 (виконання А); футеровка абразивним матеріалом на органічній зв'язці (корундом) - корундирование (До виконання); насосна частина в поліуретановому або гумовому (гуммированном) виконанні (виконання Р).
Тиск на вході в насос зазвичай обмежується 2кгс/см2. Допускається більший тиск на всмоктуванні при послідовній роботі насосів, при цьому максимальний тиск на вході в насос першої ступені обмежують 1кгс/см2. Ущільнення вала в місці виходу його з корпусу насоса - м'який сальник. Для охолодження і запобігання від зносу через сальникове ущільнення кільце сальника подається технічна вода під тиском, що перевищує тиск в зоні ущільнення на 0,5 - 1кгс/см2.
У насосів ГрАТ конструкція дає можливість відносно легко і швидко замінювати піддається зносу внутрішній корпус, що складається з равлики і захисного диска. Робоче колесо розташовується між внутрішнім корпусом (задня сторона) і захисним диском (передня сторона).
Насоси ГрАУ рекомендуються для перекачування середовища з великими включеннями твердих частинок і можуть успішно застосовуватися в каналізаційних насосних станціях.
У насосах ГрАК застосовується зносостійка футеровка корпусу (корундирование), що дозволяє збільшити термін служби насоса.
1 - робоче колесо; 2 - передня половина корпусу; 3 - футерівка; 4 - задня половина корпусу; 5 - вузол сальника; 6 - опорна стійка; 7 - вал. |
Креслення ґрунтового консольного насоса ГрТ:
1 - внутрішній корпус; 2 - робоче колесо; 3 - захисний диск; 4 - передня половина корпусу; 5 - задня половина корпусу; 6 - гайка робочого колеса; 7 - вузол сальника; 8 - вал; 9 - опорна стійка. |
Креслення ґрунтового консольного насоса ГрУ:
1 - крышка корпуса; 2 - рабочее колесо; 3 - защитный диск; 4 - корпус; 5 - узел сальника; 6 - защитная втулка; 7 - вал; 8 - опорная стойка. |