Пожежні насоси: ПН-40, ПН-60, ПН-110. Робота пожежних насосів. Перевірка пожежного насоса

Пожежні насоси
Насос - це пристрій, який перетворює механічну енергію двигуна в енергію, що сприяє перекачування рідини, газів, а також рідини з твердими речовинами. В машинах, що задіяні в гасінні пожеж найчастіше використовують механічні пожежні насоси відцентрові, в них енергія рідини (або скрапленого газу) переходить у енергію механічну.
Всі насоси поділяють на три типи, в залежності він того за допомогою якої сили вони перекачують рідину (газ, рідини з твердими тілами):
- об'ємна сила;
- в'язкість (рідинне тертя);
- плоске або двовимірний тиск (поверхневе).
Перші два типи у свою чергу об'єднуються в загальну групу і відносяться до динамічних насосів. А ті, які працюють за допомогою поверхневого тиску відносяться до об'ємних насосів. Основна особливість насосів пожежних транспортних засобів, що приводяться в дію двигуном внутрішнього згоряння, це варто враховувати при виготовленні подібних пристроїв.
Вимоги, яким повинні відповідати пожежні насоси.
- Надійність. Так як у випадку пожежі від насосної установки залежать людські життя.
- Зручність. Насос можна було просто і зручно експлуатувати.
- Автоматизація. По можливості робота пожежного насоса автоматизована.
- Тиша. Рівень видаваного шуму, а також вібрації повинен бути мінімізований.
Пристрій пожежного насоса
Конструкція пожежного насоса складається з основного масиву пристрою, робочого колеса, вали, а також пристрій оснащений пристосуваннями для підведення рідини і її виведення. Робоче колесо складається з двох дисків, між дисками є лопаті. Вони виконані з загинами в сторону протилежну до обертання робочого колеса.
Починаючи з 1983-го року колеса почали виготовляти з лопатями цилиндричной форми, це збільшило напір і подачу насмоктавшись до 30%. А також зберегло ККД. До цього 83-го р. лопаті мали подвійний вигин, що зберігало високу кавітацію і мінімізувала гідравлічний опір. Але такі лопаті коліс викликали труднощі в процесі їх виготовлення, тому від них відмовились. Далі розглянемо деякі види відцентрових пожежних насосів.
ПН-40 (ПН-40УА)
Пожежний насос ПН-40УА почали випускати в самому початку вісімдесятих років як аналог насоса ПН-40У. Це якісний пожежний, уніфікований насос, який і отримав гарні оцінки при застосуванні його в справі. Корпус насоса ПН-40УА на відміну від ПН-40У розділили на дві частини, стало набагато зручніше його лагодити. Також модель УА має масляну ванну, яка розташована ззаду і знімається при необхідності.
У новому ПН-40УА впровадили інноваційний метод фіксації колеса на дві шпонки, а не на одну як було у ПН-40У. З-за цього кріплення надійніше стало. Оновлений ПН-40УА призначений для переважної більшості техніки, що задіяна у гасінні пожеж, і ставати на шасі ГАЗ, УРАЛ і Зіла.
Масло додають через спеціальне технологічне отвір, який щільно закривається кришкою, місткість ванни півлітра. Внизу олійною ванний є отвір для зливу масла, теж передбачено закривається кришкою. Для того, щоб злити воду необхідно просто повернути кран, що знаходиться внизу насоса. Важіль крана подовжений для зручного його використання.
ПН-60
Зовні цей насос повторює форми моделі ПН-40, і особливо не вирізняється новою конструкцією. Якщо насос необхідно привести в дію від відкритого джерела води, то на всмоктувальну частина насоса одягається невеликий відрізок труби з двома виходами, що дозволяє одягнути рукави діаметром не больше12,5 сантиметра. Що б злити воду необхідно відкрити кран в нижній частині насоса, який чітко спрямований вниз. А в моделі ПН-40УА цей краник знаходиться з боку.
ПН-110
Пожежний насос, що працює при нормальному тиску, має одну сходинку і відводи у формі спіралей. У цій моделі простежується схожість з насосом ПН-40, а саме схожі основні робочі деталі. ПН-110 відрізняється розміром всмоктувальні труби, вона становить 20 сантиметрів, а також напірний діаметром відрізків труб, що мають 10 сантиметрів.
Об'єднані насоси для пожежної техніки.
До таких насосів відносять ті моделі, що завдяки своїм технічним характеристикам мають можливість перекачувати рідини під високим та середнім (нормальним) тиском. При Радянському Союзі, за наказом Міністерства внутрішніх справ продумали, виготовили і випустили серію насосів ПНК-40/2, що були самоусмоктувальними і комбінованими. Вихрова щабель всмоктувала і перекачувала воду, коли натиск був високий, а при нормальному тиску води це робило робоче колесо.
Основні принципи роботи пожежних насосів
Всі насоси, що використовують у будь-якій техніці для пушения пожеж, обслуговують і експлуатують відповідно до інструкцій, паспортів, настанов і спеціалізованих на цьому напрямку документів. Планове і не планове технічне обслуговування теж проходить згідно вищезазначених документів. При надходженні нових автомобілів, дуже важливо переконатися в цілісності пломбування на всіх насосах. А також перед виведенням пожежної техніки в готовність, важливо провести протестувати насосів в активній роботі з відкритих джерел води. При тестуванні глибина занурення рукавів для забору води повинна бути не більше 150 див. Від насосної установки проходять пари рукавів по 20 метрів завдовжки і діаметром 6,6 див. Вода перекачується через пожежні стволи РС-70, що створюють спрямовану суцільну струмінь, їх діаметр 1,9 див. При тестуванні насоса напір води не перевищувати 50м., а час більше 10 годин.
Якщо випробування насоса проходить біля водойми, і забір води йде з відкритій місцевості, стовбури і напір води забороняється направляти у водойму. Дрібний бульбашки, що утворюються від напору при попаданні в насос уповільнить роботу, як напору води, так і її подачі.
Якщо насос піддався ремонту він теж вимагає тестування протягом 5-ти годин, при капремонті насоса проходить обкатка 10 годин.
Перевірка пожежного насоса
Підключити насос, що встановлений на пожежному транспортному засобі до відкритого джерела водного ресурсу. Привести насос в дію і качати воду дотримуючись умова, що засувки повністю відкриті. Використовуючи показники приладів для вимірювання тиску з'ясувати рівень напору, що створює насос. Зробити порівняльну оцінку отриманого значення напору з нормативним значенням, в умовах що швидкість обертання вала була номінальною.
Згідно з технічними характеристиками, зменшення тиску води в насосі відносно номінального значення не повинно бути більше п'ятнадцяти відсотків.
Неполадки пожарных насосов, а также методы их ремонта
1. Насос не качает.
Причина: Возможно в насосе ест воздух, который заполнил пространство. Потребуется еще раз накачать воду использовав вакуумную систему.
2. Насос уменьшает подачу воды или совсем прекращает, при условии, что начинает подавать воду нормально.
- нет плотности в линии что всасывает воду (проверить на наличие повреждений на линии и устранить);
- загрязнение сетки что находится в конце линии (снять и качественно очистить сетку от грязи);
- недостаточная глубина забора воду (опустить сетку на 60 см.).
3. Мановакууметр не работает при том, что насос рабочий (не разрешено заниматься его разбором и ремонтом)
4. В рабочем состоянии устройство выдает громкие звуки, а также заметно вибрирует:
- незатянуты болты крепления (проверить и затянуть);
- сильный износ сборочного узла (заменить подшипники);
- вышли со строя шейки вала (по возможности отремонтировать или заменить на новое);
- разваленное рабочее колесо (разобрать снять неисправное и заменить новым).
5. Насос не работает из-за загрязнения каналов. Необходимо хорошо прочистить каналы колеса.
6. Не крутиться вал, при условии исправности других деталей.
- влітку можливе забруднення валу піском, мулом або пилом (розібрати і почистити);
- взимку буває, що робоче колесо примерзає (розігріти гарячою водою або потоком повітря насос).
7. Знос манжет, якщо з дренажу сочиться вода (по можливості відремонтувати чи замінити на нові).
8. Захлестывание води в ємність для олії:
- забруднення отвори для дренажу (перевірити і прочистити);
- замінити зношені манжети (розібрати і поміняти).
9. З'являється масло з отвору для дренажу (замінити зношений манжет).
Статтю надіслав: NitroSam
- Види і типи засувокСеред загальної маси пристроїв запірної арматури виділяються засувки. Їх використовують для перекриття потоку речовини в трубі при ремонті трубопроводу і в інших випадках. Для різних середовищ, що транспортуються, температур, а також показників тиску в системі, заводи випускають кілька моделей цих пристроїв. І щоб забезпечити планову роботу магістралі, треба знати, які види засувок бувають, як їх монтувати в трубопровід, а потім правильно експлуатувати.Повна версія статті
- Насосы самовсасывающие АНССамовсасывающий насос АНС представляет собой оборудование, которое отлично подходит для откачивания или подачи неагрессивных жидкостей, имеющих в своём составе разнообразные твёрдые частицы (строительные отходы, песок и так далее).Повна версія статті